بلاگ

سردردهای چشمی

سردردهای چشمی

سردردهای چشمی : اگر مکرراً دچار سردرد شوید حتماً دوستان و اطرافیان به شما توصیه می‌کنند که برای معاینه چشم و کنترل شماره عینک به چشم پزشک مراجعه کنید. اما آیا واقعاً مشکلات چشمی می‌توانند باعث ایجاد سردرد شوند؟

یک عقیده عمومی شایع ولی نادرست این است که خستگی چشم ناشی از عیوب‌انکساری یا انحراف چشم مخفی از علل شایع سردرد است. گرچه عیوب انکساری و انحراف چشم مخفی باید در صورت وجود تصحیح شوند و گاهی تصحیح آن‌ها به بهبود سردرد کمک می‌کند، اما در اغلب موارد سردرد ربطی به شماره عینک فرد ندارد. البته برخی از بیماری‌های چشمی می‌توانند سردرد ایجاد کنند و برخی از انواع سردرد نیز با علائم چشمی همراه هستند، اما در اکثر افراد مبتلا به سردرد نتیجه معاینه چشم کاملاً طبیعی است.

به هر حال اگر به علت ابتلا به سردرد درصدد مراجعه به پزشک هستید بهتر است به خصوصیات سردرد خود دقت کنید، چون این خصوصیات می‌توانند در جهت یافتن علت بیماری به پزشک کمک کنند:

سردردهای چشمی

خصوصیات سردرد

 • نوع و شدت سردرد: آیا درد خفیف است یا شدید؟ آیا درد حالت ضربان‌دار دارد؟ شبیه برق گرفتگی است؟ با احساس سنگینی سر توأم است؟
 • زمان درد: آیا درد در زمان خاصی از روز بدتر یا بهتر می شود؟
 • محل درد: آیا سردرد بصورت منتشر در تمام سر احساس می شود یا آنکه فقط در منطقه خاصی (مثلاً پیشانی یا پشت چشم‌ها) متمرکز است. آیا سردرد دو طرفه است یا فقط در یک طرف سر احساس می شود؟
 • مشکلات همراه: آیا در زمان بروز سردرد مشکلات دیگری هم ایجاد می‌شود؟ مثلاً آیا تغییری در بینایی شما بوجود می‌آید؟ آیا لکه‌های تیره یا جرقه‌های روشن می‌بینید؟ احساس تهوع و استفراغ، سرگیجه، اشکریزش یا افتادگی پلک در زمان سردرد وجود دارد؟
 • عوامل تشدید کننده: آیا اقدام خاصی (مثلاً خم شدن، سرفه کردن) باعث بدتر شدن یا ایجاد سردرد می‌شود؟ آیا مصرف غذای خاصی با ایجاد سردرد همراه است؟ آیا عوامل خاصی مثلاً نور شدید، بوهای خاص یا عوامل دیگر باعث شروع سردرد می‌شود؟
 • الگوی کلی درد: سردرد معمولاً کی شروع می‌شود؟ حاد است یا مزمن؟ آیا جدیداً تغییری در الگوی خاص سردرد ایجاد شده است؟
 • سابقه خانوادگی: آیا در نزدیکان شما کسی مبتلا به سردرد می باشد؟

علت سردردهای چشمی

انواع ضعیفی چشم شامل نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و پیرچشمی در صورت استفاده نکردن از عینک میتواند ایجاد سردرد کند.

عینکهای نامناسب، یعنی عینکهایی که از نظر نمره، کانون، محور و یا نوع عدسی مناسب نباشند میتوانند ایجاد سردرد کنند.

بیماریهای چشمی که ایجاد التهاب، قرمزی و درد چشمی میکنند میتوانند سردرد ایجاد کنند

بالا رفتن فشار چشم یا اصطلاحا آب سیاه مخصوصا از نوع زاویه بسته ایجاد سردرد میکند.

خشکی چشم در صورت درمان نشدن در طولانی مدت سردرد ایجاد میکند.

در برخی موارد حتی بدون وجود ضعیفی، در صورت انجام فعالیتهای چشمی زیاد مانند کار با کامپیوتر و موبایل ممکن است سردرد ایجاد شود.

یکی از نکات مهم در سردردهای چشمی این است که این نوع سردردها در ابتدای روز کمتر از ساعات پایانی روز میباشند.
تنها موردی که سردرد چشمی میتواند صبح زود باشد، در صورتی است که شب با کار چشمی مانند نگاه به موبایل به خواب برویم.(eye hangover)

انواع ضعف عضلات خارج چشمی و مشکلات تطابقی و تقاربی چشم،که تحت عنوان مشکلات دید دو چشمی شناخته میشوند،میتوانند سردرد،تهوع و علائم شدیدی ایجاد کنند.

برای تشخیص علت سردرد و بررسی چشمی یا غیر چشمی بودن آن حتما با اپتومتریست مشورت کنید.

چگونه تیرگی زیر چشم را از بین ببریم؟

تیرگی زیر چشم و راههای درمان آن

تیرگی زیر چشم و چروک پلک یکی از مشکلات نسبتا شایعی است که باعث می‌شود بسیاری از خانم‌ها و آقایان به مطب پوست مراجعه کنند.خیلی‌ها چشم‌های زیبا را یکی از شاخص‌های مهم زیبایی چهره می‌دانند.

بيماري تیرگی زیر چشم یک بیماری ایدیوپاتیک است. به این معنا که علت بیشتر آنها ناشناخته است البته بسیاری از مبتلایان به تیرگی دور چشم سابقه خانوادگی مثبتی دارند. اما از شایع‌ترین علل قابل توجه تیرگی زیر چشم‌ها می‌توان به انواع آلرژی‌ها اشاره کرد.

بسياري از منابع معتقدند حلقه‌های تیره زیر چشم معمولا ربطی به ناراحتی‌های فیزیکی یا میزان خواب ندارند اما به نظر میرسد که در تشدید آن موثر باشند.

لايه هایی از چربی و عضلات، اطراف چشم را در بر گرفته اند. کار عضلات، نگهداری چربی های اطراف پلک های بالا و پائین، در جای اصلی خود است.

هنگامي که پیرمی شویم، پوست و عضلات حالت کشسانی و الاستیسیته خود را از دست می دهد. این امر باعث شل شدن و افتادگی پوست اطراف چشم ها می گردد. سیاهی اطراف چشم ها می تواند به چند دلیل ایجاد شود.

وراثت یکی از عوامل پیدایش سیاهی اطراف چشم به شمار می رود که در پوست های روشن بیشترمشاهده می شود.

هرچه پوست افراد تیره‌تر باشد،معمولا تیرگی دورچشم هم شایع‌تر است

 

 نه فرمان برای کاهش تیرگی دور چشم

 1. عینک بزنید. در افرادی که از عینک استفاده می‌کنند، این تیرگی کمتر به نظر می‌آید.
 2. خوب و به قدر کافی بخوابید. توجه داشته باشید که دومین علت شایع کبودی زیر چشم اختلالات خواب است.
 3. صورت تان را با آب خنک بشویید.
 4. از ماسک‌های طبیعی شبانه استفاده کنید. این ماسک‌ها، محیطی مغذی و مرطوب برای پوست صورت شما ایجاد می‌کنند.
 5. سیگار نکشید. توجه داشته باشید سیگار بزرگ‌ترین دشمن پوست شماست.
 6. مصرف نمک را کاهش دهید.
 7. سبزي‌ و میوه تازه به خصوص سبزی‌های حاوی مواد آنتی‌اکسیدان مثل اسفناج بخورید.
 8. ويتامين C و آهن را به میزان کافی مصرف کنید.
 9. ورزش را هیچگاه فراموش نكنيد.

منبع:مجله اینترنتی و تخصصی لنداسپا | landspa

عینک پلاریزه چیست؟

عینک پلاریزه چیست

عینک پلاریزه با توجه به خاصیت پلاریزه عدسی نور خورشید را که بر اثر تابش بر زمین و یا سنگفرش خیابان و آب و… به چشمانمان اصابت میکند را دفع میکند که در تمامی زمینه ها از جمله رانندگی و اسکی و … استفاده فراوانی دارد و باعث آرامش چشمانمان میشود.

نور خورشید علاوه بر داشتن گرما اشعه ماوراء بنفش نیز از خود تولید میکند.این اشعه بسیار خطرساز بوده و برای مدت طولانی باعث بیماریهایی از جمله آب مروارید و… میشود.

هر عینک پلاریزه ای خاصیت جذب کنندگی اشعه ماوراء بنفش را ندارد.اما امروزه در اکثر عینک پلاریزه تکنولوژی و استاندارد UV400 را به کار برده اند.در زمان خرید عینک پلاریزه حتما از وجود استاندارد UV 400 مطمئن شوید.

تقریبا تمامی عینک آفتابی اصل نیز دارای این استاندارد بوده و چشمانمان را در برابر آسیب ها در امان نگه میدارند.

عینک آفتابی تمامی خاصیت های عینک پولاریزه را در خود داشت و با توجه به نوع عدسی هر کدام از عینک آفتابی ها عکس العمل خاصی را در برابر نور آفتاب از خود نشان میدهند

 

 

از عینک آنتی رفلکس چه می دانید؟!

عینک آنتی رفلکس

آنتی رفلکس که به معنی ضد بازتاب نور است، متشکل از ۱۶ لایه با کارایی های مختلف است که ما به صورت یک لایهء رنگی روی عدسی مشاهده می کنیم.همانطور که می دانید برای دیدن اجسام، نور باید از یک منبع نوری به آن تابیده شود و بعد به چشم ما منعکس شود تا ما آن جسم را ببینیم.

عدسیهای طبی عادی بخشی از این نور را در خود ذخیره یا منعکس می کنند که این باعث می شود وضوح تصویر کم شود. آنتی رفلکس روی عدسی، باعث می شود تا تمامی نور تصاویر از عدسی عبور کرده و ما تصویر را با وضوح رنگ بالایی ببینیم.

عینک آنتی رفلکس بازتاب نور را به حداقل رسانده و عبور نور را تا 99 درصد ممکن می سازد. عینک آنتی رفلکس در روز دید را بهتر و شفافتر می کند، به ویژه در زمان تابش نور خورشید و در هنگام رانندگی شبانه.عدسی پلاستیکی عینک آنتی رفلکس در مقایسه با شیشه ای، سبکتر و به لحاظ فشرده بودن ظریفتر است. پوشش جنس پلاستیک در برابر خش مقاوم تر و بادوامتر است. پوشش آنتی استاتیک باعث عدم جذب ذرات گرد و غبار بر روی عدسی عینک آنتی رفلکس شده و به تمیز ماندن آن کمک میکند.

در صورتی که درخشندگی صفحه مانیتور شما زیاد است، آن را تنظیم کنید و در استفاده طولانی مدت از رایانه از عینک ضد اشعه (عینک آنتی رفلکس) استفاده نمایید. در طول کار با کامپیوتر با تمرکز روی هر چیز دیگری به جز صفحه رایانه چشم‌ها را در حالت استراحت و آرامش قرار دهید. در فاصله زمانی ۴۵ دقیقه تا یک ساعت از جای خود بلند شوید، استراحت یا نرمش کنید. در مورد نور اطراف، توصیه می گردد که نور مهتابی در اطراف طوری باشد که مستقیماً به چشم شما نتابد و همچنین در مانیتور بازتاب نداشته باشد.

از عینک آنتی رفلکس چه می دانید؟!

عینک آنتی رفلکس با کیفیت،لایه های بیشتری دارد. آنتی رفلکس ها به رنگهای مختلفی مثل سبز و آبی، بنفش، طلایی و … وجود دارند که در ایران معمولترین آنها همین سه رنگ هستند.عینک با لنزهاي پلاستيكی ساده، سبك هستند و احتمال شكستن آن ها خيلي پايين است اما مشكل شان اين است كه اگر در پاک کردن ان از دستمال مخصوص استفاده نکنیم زود خط میفتند.

اما به دلیل اینکه ضد نورهای مضر هستند ( البته نوع عینک آنتی رفلکس یا عینک آنتی رفلکس فتوکرومیک) کیفیت دید بهتری نسبت به نوع شیشه ای دارند البته بسته به نوع و مارک عدسی هم است که در حال حاضر در بازار ایران بهترین آن انواع کره ای است و انواع چینی این عدسی ها از کیفیت پائینی برخوردار هستند.

خاصيت اصلي اين شيشه‌ ها آن است كه وقتی نور خورشيد به آن ها می ‌خورد، يون ‌هاي تشكيل‌ دهنده آن ها تجزيه شده و باعث رنگی ‌شدن شيشه مي ‌شود. اين واكنش برگشت‌ پذير است يعنی در تاريكی، عدسی بی ‌رنگ می ‌شود.

تيره‌ شدن شيشه ی فتوكروميک در نور نسبتا سريع است ولي روشن‌ شدن آن كندتر؛ بنابراين استفاده از شيشه ‌هاي فتوكروميک قوي براي كساني كه به طور متناوب از روشنايي به تاريكي مي‌ روند يا براي رانندگي در مسيرهاي سايه و تونل، مناسب نيست

 

نکاتی برای محافظت از چشم

نکاتی برای محافظت از چشم که در زیر به 9 مورد اشاره شده است:

 

1-حساسیت در پاییز و اشک‌ریزی

⁠⁣ در فصل پاییز حساسیت‌های چشمی بیشتر می‌شوند.

آب و هوا، گرده گیاهان، آلودگی ها، وزش باد، حشرات و پشه ها می‌توانند باعث عفونت و حساسیت چشمی بشوند.

یکی از شایع ترین مشکلات چشمی در فصل پاییز، اختلالات پلکی است که می‌تواند با عفونت لبه پلک یا ایجاد پوسته در سطح آن ایجاد شود که با خارش شدید، سوزش، قرمزی و تورم همراه است.

تغییر آب و هوا می‌تواند موجب خشکی چشم بشود که قرمزی، اشک‌ریزی و کاهش بینایی را به دنبال دارد.

همچنین با هجوم و افزایش حشرات در فصل پاییز و ورود به چشم و تخم گذاری آنها، ممکن است کرم های بسیار ریزی در سطح پلک بوجود بیاید که با خارش و سوزش همراه است.

در صورت مشاهده علائم این حساسیت‌ها، بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص است.

در مورد حساسیت‌های سطحی نیز، شست‌شوی پلک‌ها با آب خنک و استفاده از شامپوهای مخصوص چشم یا شامپو بچه می‌تواند در روند بهبودی مؤثر باشد.

 

2-مالش چشم ممنوع:

مالش چشم باعث ایجاد استیگمات،و قوز قرنیه شده ممکنه پارگی عروق ملتحمه دهد یا چشم را آلوده کند.

مالش چشم می تواند منجر به شکسته شدن عروق خونی کوچک زیر سطح پوست شود و افتادگی پلک و چین و چروک زیر چشم را تشدید کند

3-نگاه کردن به موبایل موقع راه رفتن

نگاه کردن به موبایل موقع راه رفتن، عارضه کوری محیطی را بوجود مياورد زيرا مغز نمیتواند روی هردو آنهاتمرکز کندوحتی اگرببینید ماشینی درحال نزدیک شدن است،خطر را تشخیص نمی دهید

4-اگر میگرن دارید عینک آفتابی سبز بزنید.

استفاده از برخی رنگ‌ها در عینک آفتابی به تسکین سردرد در افراد مبتلا به میگرن کمک می‌کند.

استفاده از برخی رنگ‌ها در عینک آفتابی به تسکین سردرد در افراد مبتلا به میگرن کمک می‌کند.اولین نشانه میگرن فرار فرد مبتلا از نور آفتاب است که اصطلاحا به آن فوتوفوبی می‌گویند اما محققان آمریکایی می‌گویند تمام اشعه‌های آفتاب برای میگرن مضر نیست و به کمک عینک آفتابی با رنگ سبز می‌توان علایم میگرن را کنترل کرد.

محققان دانشکده پزشکی هاروارد در آزمایش‌های خود از داوطلبان خواستند به محض آغاز نشانه‌های اولیه میگرن عینک‌هایی به رنگ سبز، آبی، قرمز و نارنجی بزنند.۸۰ درصد داوطلبان گفتند تنها به جز زمانی که از عینک آفتابی با رنگ سبز استفاده کرده‌اند در سایر موارد سردردشان شدید شده است. نتایج بررسی‌ها حاکی از این موضوع است که نور سبز عینک تا ۲۰ درصد سردرد را کاهش می‌دهد.

 

5-در صورت زخم شدن چشم به آن دست نزنید

اگرچشمتان دچار زخم یاخراش شد به آن دست نزنید،تنها با باند یا گاز استریل آن راپوشانیدو به دکترمراجعه کنید

?درصورتیکه ماده شیمیایی برروی چشم ریخته باشد،چشم را با آب بشویید

 

6-تاثیر لامپ کم مصرف بر چشم و بینایی

به دلیل وجود مقدار زیادی پرتو فرا بنفش در نور لامپ های کم مصرف، تابش طولانی مدت تور این لامپ ها میتواند آسیبهای جدی به چشم وارد کند.
از جمله این آسیبها میتوان به آب مروارید اشاره کرد.
بنابراین توصیه میشود ترجیحا از رنگ زرد این لامپها استفاده شود که اشعه فرا بنفش کمتری دارد.
همچنین بهتر است برای محافظت بیشتر چشمها در برابر اشعه این لامپها ضمن رعایت فاصله، از عینک های طبی ضد اشعه فرا بنفش استفاده شود.
یا از لامپ های جدید ال ای دی استفاده کنید.

7-استفاده از یک عینک آفتابی بیش از 2سال ممنوع

استفاده از یک عینک آفتابی بیش از 2سال ممکن است به کوری چشم منجر شود

? زیرا شيشه هاي عینک، زیر تابش اشعۀ خورشید فرسوده میشوند و قادر به جلوگیری از نفوذ اشعۀ ماورای بنفش نميباشد

8-عادت هایی که به چشم آسیب می زند

 

1.سیگار کشیدن

2.عدم استفاده از عینک آفتابی

3.مصرف کم میوه ها و سبزیجان

4.مطالعه در ماشین در حال حرکت

5.پلک نزدن هنگام کار با کامپیوتر

6.نخوابیدن به اندازه کافی

7.دراز کشیدن مقابل تلویزیون(زاویه نامناسب دید)

 

9-استفاده از عینک آنتی رفلکس

اگر چشم های شما به نور شدید حساس شده یا ساعت های طولانی با کامپیوتر کار میکنید، برای محافظت از چشمانتان بهتر است از عینک آنتی رفلکس استفاده کنید!

 

 

 

چگونه بفهمیم عینک پلاریزه است

راه تشخیص عینک پلاریزه با موبایل

استفاده از عینک آفتابی با قدرت محافظتی 100 درصدی در برابر اشعه‌های UVA و UVB در زمانی که شما بیرون از محیط سرپوشیده و در معرض نور آفتاب هستید، یکی از ضروری‌ترین کارها برای محافظت از چشم‌ها و بینایی آن‌هاست. چشم‌ها ممکن است در برابر اشعه آفتاب به بیماری‌های مختلفی مانند گلوکوم، کاتاراکت و… مبتلا شوند و همچنین سوزش و درد ناشی از تابش که از اولین علایم آزاردهنده تاثیر این اشعه‌هاست.

برای تشخیص اصل و تقلبی بودن یک عینک، راه‌های زیادی وجود دارد. اولا اینکه شما باید بدانید یک عینک استاندارد باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. عینک افتابی استاندارد، باید دارای قدرت محافظتی 100 درصدی در برابر اشعه UV  داشته باشد تا از تابش و تاثیر نور ماورالبنفش بر چشمان شما جلوگیری کند. امکان تشخیص این ویژگی فقط از طریق دستگاه‌های تشخیص نور UV امکان دارد که برای این منظور باید از مراکز معتبر و دارای چنین دستکاه‌هایی خرید کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

اما ویژگی دیگر که خیلی اهمیت دارد (البته نه به اندازه UV پروتکشن)، پلاریزه بودن یک عینک است که به داشتن دید بهتر در محیط‌های پرنور و پرتابش کمک می‌کند. بسیاری از افرادی که در جاده‌های بیابانی رانندگی کرده‌اند و یا در دریا مسافرت کرده‌اند و همچنین محیط‌های کوهستانی و برفی، از تابش و انعکاس شدید نور خورشید در این مناطق بسیار اذیت شده‌اند.

ویژگی پلاریزه بودن دقیقا در همین مواقع به دردتان می‌خورد و البته در محیط‌های دیگر هم می‌تواند از تابش امواج مزاحم و اضافی جلوگیری کند.پلاریزه بودن یک عینک از ویژگی‌های مهم آن است که به دید بهتر در روز کمک می‌کند. این خاصیت در یک عینک، باعث می‌شود انعکاس نور و تابش از سطوح حذف شود و به چشم نرسد.

عینک پلاریزه نوری را که در جهت لایه محافظتی پلاریزه خودش است را دریافت می‌کند و بقیه تابش‌ها با زاویه متفاوت را دفع می‌کند و به همین خاطر انعکاس و تابش نور از همه طرف قطع می‌شود و اشیا کاملا قابل دیدن می‌شوند.

 

تشخیص عینک پلاریزه اصل از تقلبی

 

معمولا عینک‌های آفتابی روی خودشان برچسب پلاریزه بودن را دارند که به هیچ عنوان نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد. برای تشخیص پلاریزه بودن یک عینک، یک امتحان ساده وجود دارد.

1. گوشی موبایل را روشن کنید.

2. یکی از لنزهای عینک مورد نظرتان را در مقابل صفحه موبایل قرار دهید به طوری که انگار عینک را به چشم زده‌اید، باید سمت داخلی عینک رو به چشمتان باشد و سمت بیرونی رو به صفحه موبایل باشد.

3. خیلی آرام عینک یا گوشی موبایل را 90 درجه بچرخانید.

4. اگر تصویری که مشاهده می‌کردید، از لحاظ رنگ و روشنایی هیچ تغییری نکرد، این عینک پلاریزه نیست و اگر رنگ‌ها و روشنایی آن تیره‌تر و یا حتی به طور کامل مسدود شد، عینک پلاریزه و اصل است.

 

این آزمایش را بدون موبایل هم می‌توانید انجام دهید. در واقع موبایل در اینجا به عنوان یک سطح پرتابش در نظر گرفته شده است، نه یک وسیله ضروری برای تشخیص پلاریزه بودن!

با یکی از لنز‌های عینک به یک سطح پرتابش و پرنور مانند کاپوت یک ماشین نگاه کنید و بعد به آرامی لنز عینک را 90 درجه بچرخانید. اگر عینک پلاریزه باشد، باید نور و روشنایی که از لنز عبور می‌کند، به شدت افت کند.

چگونه می توانید عینک آفتابی اصل و با کیفیت را تشخیص دهید؟

اگر شما در خرید این عینک ها دقت نکنید نه تنها از چشم خود محافظت نکرده اید بلکه با خرید عینک آفتابی بی کیفیت به چشمان خود هم آسیب خواهید رساند.

همانطور که می دانید برند های معروفی سازنده  عینک های آفتابی هستند که از سمت دیگر، کپی ها و محصولات تقلبی آن ها هم به وفور یافت می شود. در اینجا نحوه تشخیص یک برند معروف سازنده عینک آفتابی از نوع تقلبی اش را بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

12 روش برای تشخیص عینک آفتابی اصل و با کیفیت:

 

1.عینک با یو وی “UV” بالاتر انتخاب کنید

 

اشعه ماوراء بنفش که برای چشم مضر است و از جانب خورشید ساطع می شود دارای ۲ طیف است که با نام های UVB و UVA  می باشند که اشعه یو وی بی از لایه های جوی عبور و می تواند به پوست و چشم آسیب برساند. اگر تماس چشم با این اشعه مداوم باشد می تواند باعث مشکلات جدی برای چشم شما و گاها صدمات جبران نا پذیری شود.

وظیفه عینک های آفتابی جذب این اشعه مضر و محافظت از چشمان شماست که هر چقدر عدسی عینک مقدار بالا تری اشعه را جذب کند با کیفیت تر است. مقدار قابل قبول برای یک عینک، یو وی بالای ۹۵درصد است و کمتر از آن برای یک عینک آفتابی قابل قبول نیست. پس بر اساس علامت و عددی که بر روی عینک زده می شود باید عینک آفتابی در یک عدد ایده ال ۹۸ درصد از اشعه یو وی بی را جذب کنید. این عدد را معمولا بر روی فریم و یا قاب یا لیبل عینک می بایست پیدا کنید.

 

2.به لیبل یا کارت عینک دقت کنید

همراه عینک های آفتابی یک کارت یا لیبل و با بر چسبی ارائه میشود که اطلاعات مهمی بر روی آن نوشته می شود که این اطلاعات شامل مقدار و یا درصد جذب یو وی ، درصد خش پذیری عدسی، و .. است که یک عینک خوب نتنها می بایست این اطلاعات را همراه خود داشته باشد بلکه به طور مثال در مقابل خش مقاوم و جذب یو وی بالا داشته باشد. عدم ارائه این اطلاعات همراه عینک سندی بر عدم اصالت و کیفیت عینک است.

 

3.فریم پلاستیکی را با دقت بررسی کنید

 

وجود فریم پلاستیکی به هیچ عنوان دلیلی بر بی اصالتی یا اوریجینال نبودن یک عینک نیست و بسیاری از عینک های با کیفیت با فریم پلاستیکی عرضه می شوند اما نه هر پلاستیکی. سازندگان معروف، عینک های آفتابی را با بهترین کیفیت و ظرافت عرضه می کنند که شما با نگاه و لمس کردن این فریم می بایست این کیفیت و ظرافت را کشف کنید. وجود هر گونه موج، نقطه یا جوش، خط و خش، وجود مواد اضافه یا خط قالب و هر چیزی که عدم کیفیت متریال یا مواد به کار رفته در ساخت فریم را اثبات کند مهر تاییدی بر بی کیفیتی عینک است. پس به راحتی با یک بررسی ساده فریم می توانید عینک با کیفیت را تشخیص دهید.

 

4.عینک را کمی بازی دهید

 

عینک را بسته و از ناحیه دسته ها در دست بگیرید و شروع به چرخاندن کنید و سپس با دقت و به آرامی چند سانتی متر بالا و پایین پرت کنید، وجود هر گونه لقی و عدم انسجام و یا سر و صدا غیر طبیعی خود دلیلی بر پایین بودن کیفیت است. عینک های با کیفیت و اریجینال منسجم هستند و ساختار نسبتا محکمی دارند.

 

5.بررسی لنز و عدسی عینک

 

عینک های با کیفیت هم با عدسی پلاستیکی و هم با عدسی شیشه ای ارائه می شوند، با اینکه عدسی شیشه ای نشان از کیفیت بیشتر است ولی عدسی با کیفیت پلاستیکی هم اگر مرغوب باشد دقیقا همان وظایف عدسی شیشه ای را انجام می دهد. پس عدسی پلاستیکی ربطی به بی کیفیتی با فیک بودن عینک ندارد. با این حال شما با چند ضربه ناخن و بررسی شفافیت می توانید به شیشه ای بودن لنز پی ببرید و شیشه ای بودن خود نشانی از کیفیت بالاست با این حال اگر هم لنز پلاستیکی بود به شفافیت و با کیفیت بودن جنس دقت کنید.

6.تست حرکت

برخی از عینک فروشی ها برای بررسی کیفیت لنز تستی انجام می دهند و آن هم نگاه به لنز و تکان دادن عینک در مقابل یک صفحه طرح دار است. وقتی شما عینک را در مقابل صفحه طرح دار تکان می دهید نباید اشکال به هم ریخته و کج و ماوج شوند.

 

7.تست امواج کنترل

شما همچنین برای بررسی عینک با کیفیت می توانید یک ریموت یا کنترل تلویزیون را پشت عینک بگیرید و سپس از کنترل استفاده کنید. اگر کنترل از پشت عینک عمل نکرد این خود نشانی از با کیفیت بودن لنز و عینک است.

 

8.مارک و لیبل گوشه لنز

بسیاری از سازندگان معروف عینک های آفتابی از جمله “Ray Ban” از یک بر چسب یا لیبل کوچک در گوشه لنز استفاده می کنند. این بر چسب خود کمک بزرگی برای تشخیص اصل بودن این برند است. این بر چسب ها می بایست دارای نوشته واضح و نازک باشند و البته بر چسب بسیار پایدار باشد و به راحتی جدا نشود ضمن اینکه این برچسب ها در مقابل خط و خش ها هم مقاوم هستند.

 

9.نشان های خاص و مخفی

عینک های معروف از جمله “Ray Ban” که ذکر کردیم دارای یک نشان تقریبا مخفی هستند که یک علامت از دو حرف اول برند بر روی دو قطعه ای که بر روی بینی قرار می گیرند وجود دارد. این نشان به راحتی قابل مشاهده نیست و شما می بایست با نور بیشتر و کمی دقت آن ها را پیدا کنید. اما عدم وجود این مورد در عینک های “Ray Ban” نشانی بر تقلبی بودن آن هاست.

 

10.سایر موارد

علاوه بر مواردی که ذکر کردیم نکات دیگری از جمله نوشته شدن مدل بر روی دسته از سمت داخل، کیف ودستمال با کیفیت، دفرچه کوچک همراه و … هستند که همگی می توانند به شما برای پیدا کردن عینک با کیفیت کمک کنند.

 

11.ترفند

برای ثابت کردن و جلوگیری از شل شدن و احیانا افتادن پیچ است که شما می توانید از برق ناخن برای ثابت کردن این پیچ ها استفاده کنید.

 

12.نکته ها

 • برای خرید عینک به چشم پزشک و یا عینک فروشی معتبر مراجعه کنید.

 • عینک مناسب شرایط خود تهیه کنید چرا که هر رنگ و نوع عینک مناسب شرایط خاص است به طور مثال عینک هایی یا رنگ زرد برای هوای مه آلود و البته سرعت چه وسیله و چه ورزش، رنگ دودی و خاکستری برای رانندگی و مصارف عمومی، و رنگ قهوه ای هم مصارف عمومی و….

 • خرید عینک با کیفیت یک ضرورت است و می بایست از چشم خود محافظت کنید.

 • معمولا عینک های تقلبی چینی و عینک های با کیفیت ساخت ایتالیا هستند.

 • راه تشخیص درجه جذب یو وی تنها استفاده از دستگاه یو وی متر است که در عینک فروشی های معتبر به راحتی یافت می شود.

 • عینک می بایست یه صورت کامل چشم شما را پوشش دهد.

 

فروشگاه اینترنتی پولوشه رد کردن